وضعیت فرهنگی مجتمع تجاری تیراژه

به عنوان اولین مصداق از بی توجهی مسئولان و اهداف ناسالم برخی تجار ، به مجتمع تجاری تیراژه معروف به سرزمین عجایب در محله ی پونک تهران می پردازیم .

این مجتمع در  حاشیه ی لاین شمال به جنوب اتوبان اشرفی اصفهانی ، نبش خیابان زمانی واقع شده است.

1- مرکز خرید تیراژه یکی از مراکز خریدی است که در طراحی دکوراسیون ، معماری داخلی و دکورچینی عمده واحدهای تجاری آن ، معیارهای فرهنگ اسلامی نه تنها مورد توجه نیست ، بلکه مولفه ها و مصادیق ویژه ای از فرهنگ غربی ترویج می شود.

2- یکی از مشکلات این مرکز تجاری عدم نظارت بر وضع ظاهری برخی فروشندگان است که در مورد خانم ها منجر به بدپوششی و بدحجابی وسیع و در مورد آقایان به چهره پردازی و استفاده از البسه خلاف عرف اسلامی انجامیده است.

3- عدم نظارت بر وضع ظاهری مشتریان یکی از مشکلات این مرکز تجاری است که مانند سایر مراکز تجاری و محیط عمومی وجود دارد.

4- برخی از مغازه ها ، علائم و نشانهای محصولاتی را به نمایش گذارده یا آن را به فروش می رسانند که یا بصراحت در مورد فروش و تبلیغ آنها منع تصریحی قانونی وجود دارد ، یا از جمله محصولات جدید و معاصر جبهه فرهنگی معارض می باشند که در این میان می توان به درج تصاویری از باربی در دیوار برخی فروشگاههای این مجتمع و فروش محصولات باربی -Barbie-در برخی دیگر اشاره نمود. همچنین لوازم التحریر و سایر وسائل مربوط به برندهای بسیار مبتذل همچون برتز -Bratz-  ، موزیکال هایگ اسکول ، هانا مونتانا و ... تبلیغ و بفروش می رسد.

5- برخی از واحدهای تجاری این مجتمع ، اقدام به فروش نوعی از صنایع چوبی معروف به بار مشروب می نمایند که متاسفانه کاربرد اصلی آن در چینش محیط های خلاف عرف و شرع می باشد. لازم به ذکر است در درون تعدادی از این صنایع چوبی و در ویترین این مغازه ها ، بطری های برخی از معروفترین مشروبات الکلی بشکل علنی به نمایش گذارده و کاربرد اصلی این وسیله چوبی را بدون ذکر نام ، مشخص می کنند !

6- فروشگاههای البسه در این مجتمع تجاری اقدام به طراحی تیپ های خاصی رو بدن مانکنهای خود می کنند که با فرم های رایج بدپوششی در جامعه همخوانی کامل دارد . از جمله : بالا زدن آستین برخی البسه مانکن ها. پوشاندن البسه ی با آستین کوتاه بر بدن مانکن . پوشاندن مانتوی بسیار کوتاه بر بدن مانکن . پوشاندن شلوار چسبان بر بدن مانکن زن بهمراه مانتوی کوتاه و ...

7- چهره آرایی طراحی شده برای برخی مانکنها در تعدادی از واحدهای تجاری به نحوی است که مروج نوع خاصی از چهره آرایی است که تناسبی با فرهنگ ایرانی و اسلامی نداشته و مروج فرهنگ پوچ غربی و تبعیت از فرهنگ لحظه ای مبتذل غرب است.

8- در ویترین تعدادی از مغازه های فروشنده ی البسه ، تصاویری از گروههای موسیقی یا فیگورهای مدلهای عکس و فشن درج شده است که بطور قطع تناسبی با معیارهای فرهنگ اسلامی نداشته و یادآور مجموعه ها و گروههای فرهنگی مبتذل غربی همچون پانک ها می باشد.

9- نوع موسیقی در حال پخش در این مجتمع تجاری نیز تناسبی با معیارهای فرهنگی انقلاب اسلامی نداشته و حتی بنظر نمی رسد مسئولان این مرکز اصراری بر پخش موسیقی های مجاز اما غیرمتعارف موجود داشته باشند.

10- در محیط مشاع این مجتمع از وجود برخی از خانم های بد پوشش با عناوین مختلف مانند راهنما استفاده شده است که این موضوع مستقیما متوجه مدیریت مجتمع می باشد.

پی نوشت :

- روزنامه دنیای اقتصاد که معمولا نگاه اقتصادی لیبرال دارد ، در مطلبی به تبیلیغ این مجتمع پرداخته است که با کمک آن می توان توجه بهتری به وضع این مجتمع داشت. بخشهایی از این مطلب به این شرح است :


از همین رو پاساژ تیراژه که در آخرین طبقه خود تا نیمه‌های شب هیاهوی شادی کودکان و والدین آنها را حفظ می‌‌کند و پذیرای افرادی است که جهت رسیدن به سرزمین عجایب از طبقات مختلف پاساژ عبور می‌‌کنند، از مراکز شاخص و مهم بزرگراه اشرفی اصفهانی محسوب می‌شود و شب‌های پنج‌شنبه و جمعه محدوده پاساژ در بزرگراه همواره شاهد ترافیک سنگینی است.

نمای بیرونی پاساژ به گونه‌ای است که گویی سکوتی محض در درون پاساژ حاکم است غافل از اینکه غرفه‌های رنگارنگ و پرزرق و برق داخل پاساژ تحرک و رفت‌ و آمد زیادی را ایجاد می‌کند. کودکانی با صورت‌‌های نقاشی شده که برای خرید عروسک شخصیت‌های کارتونی مقابل ویترین اسباب‌بازی فروشی‌ها پا بر زمین می‌‌کوبند تا پدر و مادر خود را برای خرید خواسته‌‌شان مجاب کنند و یا خانم‌هایی که در پی لوازم آرایشی و پوشاک زنانه طبقات را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارند و یا آقایانی که به دنبال پوشاک زمستانی و یا وسایل ورزشی یک به یک غرفه‌ها را تماشا می‌کنند، همه و همه تکاپوی ویژه‌ای را در پاساژ تیراژه ایجاد می‌کنند.

... به گفته یکی از مدیران پاساژ، از یک ماه پیش تمامی واحدهای قابل واگذاری به شهرداری منطقه 5 واگذار شده تا طی برگزاری مزایده متقاضیان خرید واحدهای مذکور بتوانند به خواسته خود برسند. چرا که این پروژه در مشارکت با شهرداری ساخته شده و طی دو دوره مزایده، واحدها به فروش رفته است...

/ 15 نظر / 134 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد

سلام ممنون از شما که این مطالبی را که هر کسی بدان نمی پردازه می نویسید.

م

سلام. به نظر من برخورد کردن جواب نمی دهد. شما باید یک جایگزین برایش بسازید. بازاری ها از همه چیز مهم تر برایشان سود است.

ع

سلام دوست عزیز! همین عکس دستِ ... که جلویش نوشته می‌پسندم، مال غربیهاست. یک کم تحقیق کنید، متوجه میشوید که ظاهرا معنای خوبی نداشته باشد.

صابر

نمیدونم چرا وقتی نوشته ات رو خوندم، احساس کردم این متن رو جندالله نوشته.به همون تعصب و خشک مغزی.هیهات......

امیر

چطور وقتی تاریخ پرشکوه ایران از کتاب های درسی حذف میکنن شما خشک مذهبی ها صداتون در نمیاد یا هر بنای تاریخی ایران به فنا میره ، ککتون هم نمی گزه .... شما نمیخواد از فرهنگ دم بزنی، فرهنگ ایران و ایرانی سالهاست که مرده و ایرانی اصیل هم مسلمان و شتر پرست نیست ... بالاخره یه روزی میرسه که روزگار همه شما حزب بادی هارو از ایران برداره ...

مرتضی

سلام آقاابوذر خیلی وقته به روز نکردید..اگه بتونید در مورد مسائل فرهنگی،بیشتر بنویسید،خوبه باتشکر یاعلی

اون

واقعا" که ... ممنون از این همه نکته سنجی شما می تونی مشکلات رو خوب .........